Waldemar Tłuczek, zastępca burmistrza Leżajska, uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej. Stopień naukowy został mu nadany uchwałą Rady Dyscyplin Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego z 21 maja 2026 roku.
Rozprawa doktorska wicuburmistrza nosi tytuł: „Zmienność wybranych zdolności motorycznych pod wpływem ukierunkowanego szkolenia uczniów klas mundurowych”. Promotorem pracy był dr hab. Paweł Król, prof. UR, a funkcję promotora pomocniczego pełnił dr Jarosław Herbert. Recenzentami przewodu doktorskiego zostali uznani naukowcy z trzech polskich uczelni: dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US (Uniwersytet Szczeciński), prof. dr hab. Tadeusz Ambroży (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie) oraz dr hab. Tomasz Niźnikowski, prof. AWF (Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie).
Waldemar Tłuczek łączy pracę samorządową z pedagogiką, służbą wojskową oraz działalnością społeczną. Od 9 maja 2024 roku pełni funkcję zastępcy burmistrza Leżajska. Wcześniej, od 2005 roku, pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku, gdzie od 2013 roku sprawował również funkcję wicedyrektora. To właśnie tam w 2006 roku zainicjował i rozwijał działalność klas wojskowych, co stało się bezpośrednim fundamentem jego późniejszych badań naukowych.
Nowy doktor nauk o kulturze fizycznej jest absolwentem Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2004 roku ukończył studia magisterskie. W kolejnych latach podnosił swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych z zakresu wychowania obronnego oraz zarządzania instytucją oświatową. Posiada także wykształcenie ratownika medycznego. Jako oficer Wojska Polskiego w stopniu porucznika ukończył kurs oficerski w Akademii Wojsk Lądowych. W swojej dotychczasowej biografii wojskowej i społecznej zapisał się m.in. jako zastępca dowódcy kompanii w 324 batalionie lekkiej piechoty w Nisku oraz założyciel i dowódca Jednostki Strzeleckiej 2035 w Leżajsku.
Życie zawodowe Waldemara Tłuczka mocno wiąże się także z lokalnym sportem. Przez lata angażował się w rozwój leżajskiej piłki nożnej jako współzałożyciel i prezes Klubu Piłkarskiego Sparta Leżajsk oraz prezes MZKS Pogoń Leżajsk. Posiada liczne uprawnienia instruktorskie, w tym w zakresie strzelectwa sportowego, obrony cywilnej i piłki siatkowej.
Za swoją wieloletnią działalność dydaktyczną, społeczną i proobronną był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W jego dorobku znajdują się m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, Medal „Pro Patria” oraz liczne nagrody przyznawane przez Ministra Edukacji i Nauki, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Starostę Leżajskiego.













