Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Organizatorzy zaprezentowali oficjalny program XXXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Leżajsk 2026. Od 22 czerwca do 10 sierpnia, w poniedziałkowe wieczory, Bazylika OO. Bernardynów stanie się sercem koncertowych uniesień.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja to osiem koncertów, podczas których publiczność będzie mogła podziwiać zarówno monumentalne brzmienie słynnych leżajskich organów, jak i bogaty program kameralny. Na festiwalowej scenie wystąpią uznani wirtuozi oraz utalentowane zespoły instrumentalne.
Festiwal zainauguruje 22 czerwca występ Anny Przybysz, której na organach towarzyszyć będzie Kapela PoPieronie w części kameralnej. W kolejnych tygodniach publiczność wysłucha m.in. Romana Peruckiego, Józefa Serafina czy Tomasza Strahla. Wielki finał zaplanowano na 10 sierpnia, kiedy to obok organisty Grzegorza Wijasa zaprezentuje się Powiatowa Orkiestra „Divertimento” pod batutą Rafała Czarnackiego.
Wszystkie koncerty będą odbywać się w zabytkowych wnętrzach leżajskiej bazyliki, która zapewnia niepowtarzalną akustykę i podniosłą atmosferę letnich spotkań z muzyką. Szczegółowy harmonogram prezentuje się następująco:
Program XXXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2026:
22 czerwca
Anna Przybysz – organy
Część kameralna: Kapela PoPieronie
29 czerwca
Józef Serafin – organy
6 lipca
Jan Bokszczanin – organy
13 lipca
Roman Perucki – organy
20 lipca
Janusz Raczyński – gitara
Feroce String Quartet w składzie: Amelia Mońko (skrzypce), Ireneusz Szarszaniewicz (skrzypce), Jan Łukaszewski (altówka), Agata Bosak (wiolonczela)
27 lipca
Tomasz Strahl – wiolonczela
Maria Peradzyńska – flet
3 sierpnia
Dominik Łukaszewski – organy
10 sierpnia
Grzegorz Wijas – organy
Część kameralna: Powiatowa Orkiestra „Divertimento”, Rafał Czarnacki – dyrygent
Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu Miasta Leżajsk oraz Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku.













