28 maja mija dokładnie 83 lata od tragicznej pacyfikacji Leżajska. Z tej okazji w mieście zorganizowane zostaną oficjalne uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające 47 osób, którym tamtego dnia brutalnie odebrano życie.
Pacyfikacja Leżajska dokonana została przez niemieckich okupantów pod koniec maja 1943 roku i na stałe wpisała się w historię miasta jako czas ogromnego cierpienia i wielkiej straty. Aby pielęgnować pamięć o ofiarach, 28 maja 2026 roku odbędą się rocznicowe obchody, na które wszystkich mieszkańców zapraszają Miasto Leżajsk oraz parafia pw. Świętej Trójcy.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 uroczystą Mszą Świętą w Kościele Farnym pw. Świętej Trójcy w Leżajsku. Po zakończeniu nabożeństwa o godzinie 13:00 nastąpi wspólny przemarsz uczestników pod pomnik poległych, zlokalizowany przy ulicy 28 Maja, gdzie przewidziano wspólną modlitwę za zmarłych, odczytanie apelu pamięci, tradycyjną salwę honorową oraz uroczyste złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje. W obchodach wezmą udział Poczty Sztandarowe, Kompania Honorowa 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa, Jednostka Strzelecka 2035 Leżajsk oraz Harcerze Hufca Leżajsk i V Leżajskiej Drużyny Harcerzy „Wir”.
Obecność na uroczystościach to wyraz patriotyzmu i szacunku dla tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Zachęcamy do licznego udziału w czwartkowych uroczystościach.















