W Leżajsku upamiętniono krwawe wydarzenia z czasów II wojny światowej. W czwartek, 28 maja 2026 roku, odbyły się oficjalne uroczystości rocznicowe poświęcone ofiarom pacyfikacji miasta, której niemieccy okupanci dokonali w 1943 roku. W wyniku brutalnej akcji hitlerowców życie straciło 47 mieszkańców.
Tradycyjne obchody rocznicowe rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w kościele farnym pw. Świętej Trójcy, odprawionej w intencji pomordowanych. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy, w asyście kompanii honorowej i pocztów sztandarowych, przemaszerowali pod pomnik ofiar pacyfikacji znajdujący się przy ulicy 28 Maja.
Patriotyczny ceremoniał i apel pamięci
Główna część uroczystości pod pomnikiem rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. W programie znalazły się okolicznościowe przemówienia liderów lokalnego samorządu, modlitwa w intencji ofiar, a także tradycyjny Apel Pamięci zwieńczony salwą honorową. Na zakończenie delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.
Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli władz, instytucji oraz mieszkańców. O uroczystą oprawę zadbała Kompania Honorowa 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, Orkiestra Wojska z Rzeszowa, Jednostka Strzelecka 2035 Leżajsk, a także harcerze z Hufca ZHP Leżajsk oraz V Leżajskiej Drużyny Harcerzy „WIR”.
Galeria zdjęć, fot. Miasto Leżajsk.


























![Leżajsk oddał hołd ofiarom niemieckiej zbrodni. 83. rocznica pacyfikacji miasta [ZDJĘCIA]](https://naszlezajsk.pl/wp-content/uploads/2026/05/710653597_122227214180305288_7370383922053333433_n-1-750x500.jpg)












