Mieszkańcy gminy Kuryłówka oraz zaproszeni goście oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego. W niedzielę, 10 maja, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające jedno z największych starć z oddziałami NKWD, do którego doszło 6 maja 1945 roku. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji patriotycznych.
Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w kościele pw. św. Józefa w Kuryłówce. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury, a podniosły charakter podkreśliła obecność pocztów sztandarowych. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, Sztandar Wojska Polskiego wprowadził dowódca uroczystości mjr Ireneusz Kozubal.
Po wspólnej modlitwie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Bitwy pod Kuryłówką. Oficjalna część patriotyczna odbyła się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 18 Pułk Saperów w Nisku. W obchodach uczestniczyły również pododdziały 32 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku oraz Jednostki Strzeleckiej 2035 im. ppłk. Tadeusza Wyrwy-Furgalskiego z Leżajska, której członkowie pełnili wartę honorową przy pomniku.
Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrali zaproszeni goście. Jako gospodarz wydarzenia wystąpiła Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska. Przemówienia wygłosili również senator RP Janina Sagatowska oraz radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Marek Ordyczyński, który reprezentował wojewodę podkarpackiego Teresę Kubas-Hul.
Kluczowym elementem ceremonii był Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Następnie liczne delegacje instytucji, szkół i organizacji społecznych złożyły kwiaty i wieńce, oddając cześć poległym żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Ważnym punktem programu było wręczenie okolicznościowych medali upamiętniających bitwę pod Kuryłówką. Wyróżnienia te trafiły do osób i instytucji szczególnie zasłużonych w krzewieniu pamięci historycznej oraz postaw patriotycznych.
Zakończenie obchodów miało charakter integracyjny i odbyło się przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuryłówce. Na uczestników czekała tradycyjna strażacka grochówka oraz wystawy przygotowane przez Wojsko Polskie i stowarzyszenia historyczne. Chętni mogli również obejrzeć projekcję filmu z ubiegłorocznej inscenizacji historycznej, która przypomniała przebieg dramatycznych wydarzeń z maja 1945 roku.
Galeria zdjęć, fot. Natalia Nowicka.





















![Leżajsk oddał hołd ofiarom niemieckiej zbrodni. 83. rocznica pacyfikacji miasta [ZDJĘCIA]](https://naszlezajsk.pl/wp-content/uploads/2026/05/710653597_122227214180305288_7370383922053333433_n-1-350x250.jpg)








