Mieszkańcy Łukowej oraz zaproszeni goście świętowali w niedzielę, 17 maja, doniosły jubileusz 100-lecia działalności lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Okrągła rocznica stała się okazją do zorganizowania Gminnych Obchodów Dnia Strażaka.
Uroczystości zainaugurowano zbiórką na placu przy remizie, skąd uczestnicy w uroczystym przemarszu udali się do kościoła parafialnego na mszę świętą. Po nabożeństwie odbył się oficjalny apel, będący centralnym punktem obchodów. Najważniejszym i najbardziej podniosłym momentem było nadanie Złotego Znaku Związku OSP RP na sztandar OSP Łukowa, co stanowi najwyższe wyróżnienie za wieloletnią, ofiarną służbę. Podczas apelu podsumowano wiekową historię i dorobek jednostki, a najbardziej zasłużonym druhom wręczono odznaczenia i podziękowania za ich codzienne zaangażowanie w ratowanie życia i mienia. W dowód uznania dla osób i instytucji wspierających funkcjonowanie formacji wręczono również pamiątkowe statuetki.
Wśród gości składających gratulacje i życzenia znaleźli się m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel, Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie Bogdan Cioch, Komendant Powiatowy PSP w Leżajsku st. bryg. Robert Krajewski, a także prezesi zarządów oddziałów ZOSP RP: powiatowego – Jerzy Paul oraz miejsko-gminnego – Jan Pinderski. Obecni byli także Komendant Komisariatu Policji w Nowej Sarzynie nadkom. Daniel Szary oraz Sekretarz Miasta i Gminy Adam Madej.
Ważnym elementem wydarzenia było poświęcenie figury św. Floriana przez proboszcza ks. Adama Cebulę. Pomnik, który stanął na placu przed remizą, ma witać mieszkańców i przypominać o tradycji oraz założycielach jednostki. Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Nowej Sarzyny pod batutą Michała Bieleckiego.
Oficjalną część obchodów zamknął plenerowy festyn z udziałem zespołu Amigo. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla najmłodszych, poczęstunek oraz wspólną zabawę taneczną. Wydarzenie miało także wymiar charytatywny – cały dochód zebrany podczas imprezy został przeznaczony na wsparcie leczenia Antosia. Niedzielne święto zapisało się w historii wsi jako ważne wydarzenie integrujące lokalną społeczność wokół stuletniej tradycji niesienia pomocy.
Galeria zdjęć, fot. MiG Nowa Sarzyna.


































